ładowanie
dsj2pl
🇵🇱🇬🇧

Gibbon

Technika gibbona polega na krótkotrwałym pochyleniu skoczka „pod narty” i szybkim odchyleniu nieco powyżej linii nart bezpośrednio po wybiciu.

Odpowiednie wykonanie ruchu może przekładać się na nieco lepsze rezultaty (±1 m), zwłaszcza na mniejszych skoczniach. Technika stosowana głównie przez zaawansowanych graczy, niezalecana dla początkujących (nie gwarantuje dobrych wyników, a bez jej stosowania także można daleko latać, o czym przekonasz się, przeglądając naszą listę rekordów klasycznych). Próba stosowania gibbona bez odpowiedniego opanowania wybicia i techniki lotu, a tym samym dobrych wyników stylem klasycznym, nie ma większego sensu. Będzie to jedynie dodatkowe utrudnienie zniechęcające do gry.

Gibbony w zoo Gibbony w środowisku naturalnym (no prawie)

Kontrowersje

Używanie gibbona bywa krytykowane jako nienaturalne lub czitowanie wykorzystujące błąd gry. Biorąc pod uwagę fakt, że gra nie jest wiernym symulatorem skoków narciarskich i zawiera wiele nienaturalnych elementów, argument ten wydaje się być nietrafiony. Podatność na gibbona jest z pewnością niezamierzoną niedoskonałością gry. Większość czołowych graczy postanawia jednak traktować to jak zwykłą cechę gry i dodatkową technikę do opanowania dla maksymalizacji osiąganych wyników (niejednokrotnie mając już w zanadrzu świetne wyniki także w stylu klasycznym i stosując obie techniki). Tym bardziej że jest ona jawna i każdy może ją stosować (jednak jak każda umiejętność, jej nabycie wymaga nieco czasu i dyscypliny).

Domen Prevc ma gdzieś argumenty o nienaturalności gibbona 😉

🔥Skoki news» 🇳🇴NOR 105,63 m🥉🖥️ Severin Freund «» 🇦🇺AUS 296,87 m🥈📱 Garrean «» 🇨🇳CHI 248,53 m🥇🖥️ Severin Freund «» 🇷🇺RUS 230,32 m🥉📱 Dawid Glinka «» 🇷🇺RUS 229,85 m🥉📱 Dawid Glinka «»