ładowanie
dsj2pl
🇵🇱🇬🇧

Forum: 🛠️Rozwój strony

Możesz użyć znaku gwiazdki (*), by zastąpić część słowa. Np. „skok*” wyszuka wszystkie posty ze słowami: skok, skoki, skoków itp.
0.0
@Zeppelin, Gratz for another PB's :) Severin, everyone was young, we all did some stupid things then 😕 Good you talk about it normally now - not everyone has balls to do it👍 I look at those top30 lists on old websites, and I usually got a little mind fuck because I remember it a little different + it's all been so long time ago it's hard to remember exacly how it was, so im never shure do i remember it wrong, or maybe something was happend. Good to know Bolas was also clearing lists on the Republic website(but this wind editor was impossible to detect - if someone use not to strong winds could stay there, + some new blood who got luck with wind once, could be banned:/). Like I said - only top non-Polish players were sending their records there - and you have always been a high-skilled-One, so the lack of your jumps was a little weird for me. I also think a lot of people were cheating, even one of the top Polish players sent to Bolas new PB once, and in it, the wind was exactly the same as in the other player's PB from couple month earlier, frame by frame... If I remember well, that was before the variable wind editor(we call it EZW - shourtcut from polish name of it) was published officially, and that person was never punished for that. He explained that he jumped this one normally... That's why I believe I some players have access to EZW earlier. We all know its almost impossible to have exactly the same wind twice(even using only one seed, i think i never had same wind twice)... About Mediamond, I think Jussi did not delete You (if He did, He would inform you about it, but for example i talk with Bogdan Cholewa, and He told me He is not on the lists anymore because He ask Jussi to delete Him, because He don't wanna be on so corrupted list anymore. He was sure Jussi had deleted him, but then i saw He is still there on 2/3 hills). Your records probably were deleted when someone started spaming lists, using tools to create new keys to the game without paying, and a wind editor to jump. On most hills, only the top 1/3/5 players was "save", rest was pushed out lower and lower, finally been pushed out completely from the list. Jussi hasn't got any backup of the databaze. He tried to recreate it manually, but then it happened second time...ech.When I returned to jumping in 2020, A lot of time I was sending web-rec.dsj to Mediamond.fi, and for example my 299.77 put me to i guess second place on the world(and my PB delete person who was on secound place earlier, not push to 3rd place-that happend to all possition that Jussi put manually to databaze when he try to recreate list, You will simply replece them completly taking they possision)... and in same time this jump give me only 3rd place on Polish top 30 xD But I think awesome that even after all this ******* happened to DSJ 2, there are still a lot of people dedicated to the game.
0.0
@Dawid, może w totalu z PC zrobić tak że pokazuje się i z polskimi skoczniami, i np w nawiasie total z tylko 32 skoczni podstawowych?🤔
0.0
@Darek, a nie wiem jak lepiej, niedawno specjalnie zmieniałem, żeby było tylko z podstawowych. 😂 Ale ew. zmiana to nie problem. Zostawiłem Ci to 300,17, wiatr całkowicie ok, chyba podobny jak w 300,53. @Zeppelin, nice to see the champion here. 💪 As you can see, we just launched categorized records for PC, hope it'll be more reliable. Also nice that you read the forum, although it may be difficult a bit with translator. Before the new season I'll try to open the project more to global users by translating the entire website with custom translating option for comments.
0.0
@Dawid, W AM gdzie puki co mamy jedyne pełne totale wyświetla chyba z 37 skoczni - no chyba że Adam wbił już 6km na 32 skoczniach co w sumie jest możliwe patrząc na te kosmiczne WRy. Wydaje mi się najlepiej albo z 32 skoczni + w nawiasie / nowej kolumnie total z 5 dodatkowych, lub z 37 skoczni a w nawiasie total z 32. Choć rozumiem że ten nawias dodaje trochę problemów logistycznych. Temat raczkujący w fazie wstępnej - ogółem co by łatwiej było o odniesienie dla Mobilkowiczów, najlepiej żeby total z 32 skoczni był widoczny, te pozostałe skocznie w sumie można i olać całkowicie (w punktacji też)- choć z racji że są, to jakoś można by to jednak też sumować. Jak pisałem, pod dyskusję :) Pozatym widzę kilka problemów w kategoriach PC. Np mam w medalach po EZW mam podane 9 0 0 - choć mam 2 miejsce na 🇨🇦CAN i ogółem widzę w rekordach tylko 5 pierwszych miejsc. I przy tym mam równiutko 0 pkt w klasyfikacji, chyba inna liczba powinna tam być - choć uczyłem się matematyki bardzo dawno temu i może coś się pozmieniało ;) Chyba skrypt tam nie łapie czegoś, zapewne przy dodawaniu nowych kategorii nie pozmieniałeś jeszcze adresów w bazie do liczenia medali i punktów, czy coś w ten deseń. W przed EZW Romek ma 14 1 1 i tylko 580 pkt, to tu też mały szlif potrzebny. Dodatkowo w po EZW w dziale rekordów, Adik AB ma 1 WR, a Radek Radziul Rajewski ma 2 WRy na Polskich skoczniach. I te 3 rekordy mają tyle samo metrów co ja mam punktów w klasyfikacji :) Stare WRy z tych skoczni na pewno gdzieś są na którejś ze stron, będę miał czas to przeglądne. Tylko z tego co pamiętam to repów tam nie było - to albo to olejemy i zostawimy te skocznie nieobsadzone w przed EZW - albo będzie trzeba wklepać same wyniki bez repów.
0.0
@Darek, a, chodziło o stronę TL, ja myślałem o totalu pod listą rekordów. Poprawione. 👍 Tak, medale i punktacja są zależne od przeliczania zapisywanych na sztywno miejsc w rankingu. Jak uzupełnimy listy, puszczę skrypt przeliczający wszystko. Dodałem to też przy każdym zatwierdzaniu skoku dla danej skoczni (dla mobila to się dzieje automatycznie przy przetworzeniu skoku). Mnie się udało tylko z Karpacza ściągnąć skok Śmieciarza, no trzeba będzie dodać bez repów jak coś. Właśnie muszę sprawdzić, co się odwaliło z tymi zerowymi rekordami. 😆
0.0
@Dawid, @Darek Ja mam wszystkie repy podkatalogowane. Podrzucę Wam na dniach.
0.0
@Domin, o, może się przydać. 👍 No i z chęcią przejrzymy kolejne powtórki, zwłaszcza @Darek. 😂
0.0
Chyba jakiś niewielki błąd się wkradł przy funkcji „Odpowiedz”, bo np. zamiast „@Dawid” taguje „@DawidArcymistrzMOD”
0.0
@jcoob, to po prostu mój nowy tytuł na stronie, proszę tak się do mnie zwracać. A tak serio, to poprawione. 😁👍
Odpowiedz
🔥Skoki news» 🇱🇹LIT 167,57 m🥈📱 Dawid Glinka «» 🇱🇹LIT 167,18 m🥉📱 DARIUSZ KLIMEK «» 🇫🇮FIN 118,02 m🥇📱 Dawid Glinka «»